top of page
Jaroslav Horák

Pozvánka do Černilova

Chcete si připadat jako v pohádce? Pestrobarevná podívaná Jaroslava Horáka vás vtáhne do světa fantazie. Na první pohled vás upoutá pohled na dominantu obce, kterou je barevný mlýn a poté můžete objevovat mnoho dalších výtvorů, které jsou umístěné kolem Obce Černilov. 

Vše začalo ve chvíli, kdy se o opravu přihlásila stará vodárna u pramenů na louce vedle silnice z Černilova do Libřic. Jaroslav Horák tehdy pojal myšlenku rozpadlou stavbu s propadlou střechou nejen opravit, ale také zvelebit tak, aby byla potěchou pro oko. Na louce, kterou rodina získala zpět spolu s dalšími majetky v restituci, tak postupně vyrostla malovaná chaloupka se sedlovou střechou, stále kvetoucí květiny, rodinka s čepicemi a další malované kmeny s podobou hub či obličejů. Jako stavební materiál pro Pohádkov posloužily Jaroslavu Horákovi nejen staré topoly.

Z louky, která začala růst kolem roku 2001 se přesunul kousek dál…
 

V roce 2016 si Jaroslav splnil sen, kdy na nejvyšším místě Černilova, bývalé farmy, vybudoval větrný mlýn. Stavba, která v duchu všech výtvorů Jaroslava Horáka nešetří pestrými barvami, se brzy stala dominantou obce, která přitahuje pozornost ze širokého okolí. Uvnitř nechybí galerie a prostor pro kulturní akce a postupem času poblíž vzniklo i černilovské Stonehenge.

Nejnovějším přírůstkem do palety Horákových děl je pak Galerie Mokrá louka, která vznikla na podmáčeném pozemku mezi rybníkem a silnicí z Černilova do Slatiny. V roce 2021 vznikly obří vázy s květinami, přes zimu pak Jaroslav Horák vytvořil také tulipánový strom a mimozemšťany s ovečkami.

Stále vznikají nová a nová díla, na které se můžete přijet podívat spolu s dětmi a vychutnat si kouzelnou atmosféru Černilova nedaleko Hradce Králové.

bottom of page