top of page

V roce 2016 vyrostl v Černilově betonový větrný mlýn, k němuž vede cesta od Librantic. Navrhl ho a nechal postavit černilovský občan a potomek mlynářů Jaroslav Horák. Třípatrový tubus má v průměru 8 metrů, jeho celková výška je 13,5 metru, perutě mají rozpětí 12 metrů. Autor se přitom inspiroval nejen Holandskem, ale i dílem Antoni Gaudího a Friedensreicha Hunderwassera. 
 
Příchozí upoutají úhledně a na přeskáčku poskládané kousky mrazuvzdorné keramiky, které září z bílé omítky, ale také bytost, která se na ně dívá z barevného okenního rámu. Je to maskot mlýna, takzvaný Jednooký. Perutě se sice otáčejí, ale mlýn nemele, pohání ho elektromotor.
 
Uvnitř mlýna je galerie se snímky z dalších pohádkových černilovských lokalit a také společenský a edukativní prostor určený k setkávání. Na fasádu umístil Jaroslav Horák pamětní desku, která připomíná utrpení a promarněné životy obětí padesátých let, mezi něž patřili i jeho rodiče.
 
V blízkosti mlýna výletníky zaujme neobvyklý „černilovský stonehenge“, ale také originální sociální zázemí a lampy, které vyrostly na pařezech po bývalé aleji dožitých topolů.
 
Mlýn Černilov je možné z venku navštívit po celý rok.


V případě zájmu o prohlídku mlýna nás kontaktujte: mlyncernilov@seznam.cz

bottom of page